Çocuklarda kronik ürtiker

, ,

Çocuklarda Kronik Ürtiker Tedavisi için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kronik ürtikeri olan doğumdan 18 yaşına kadar olan çocukların çocuk alerji uzmanlarınca, 18 yaşından büyükler içinde yetişkin alerji uzmanlarınca incelenmesinde fayda vardır. Çünkü kronik ürtikerin birçok nedeni olabilir. Tiroid hastalığından tutunda immünolojik nedenlere kadar birçok farklı nedenler olabilmektedir. Bunların ayrıntılı bir şekilde incelenmesinde ve bunun sonucuna göre teşhis konulmasında fayda vardır. Çünkü kronik ürtiker ve diğer alerjik hastalıklar konusunda alerji uzmanları özel eğitim alan uzmanlardır. Bu nedenle bu uzmanlarca değerlendirilmesinde fayda vardır.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Kronik Ürtiker Belirtileri İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak da bilinmektedir. Ani olarak ortaya çıkan kaşıntı, farklı büyüklüklerde plaklar şeklinde kızarıklıklar ve bazen de ödem dediğimiz şişliklerle kendini gösteren bir durumdur. 6 haftadan uzun sürdüğü zaman buna kronik ürtiker denilmektedir. Akut ürtikerlerin yani genelde kısa süren ürtikerlerin görüldüğü 10 çocuktan 3’ünde kronik ürtiker gelişebilmektedir. Kronik ürtiker gelişmişse doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca, 18 yaşından büyüklerde de yetişkin alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi, teşhis ve tedavisinin  yapılmasında fayda vardır. Çünkü kronik ürtikerin nedenleri çok fazladır. Bunların ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir. Örneğin bir tiroid hastalığından otoimmün dediğimiz immünolojik hastalıklara kadar birçok nedene bağlı olabildiği gibi bazende fiziksel nedenlere bağlı yani güneş ışığına, soğuğa ve sıcağa bağlı da olabilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Çocuklarda Kronik Ürtiker Belirtileri Nelerdir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak da bilinmektedir. Ani olarak ortaya çıkan kaşıntı, plaklar tarzında kızarıklıklar ve bununla birlikte ödem dediğimiz şişlikler şeklinde kendini gösterebilmektedir. 6 haftadan uzun sürdüğü zaman buna kronik ürtiker denilmektedir. Kronik ürtikerli çocuklarda genellikle durmadan kaşıntı, kızarıklık mevcut olur, hayat kaliteleri bozulur, geceleri uyuyamaz, bazen şişliklerden dolayı psikolojik olarak problem yaşarlar. Yani çocuğun hayat kalitesini etkilemektedir. Kronik ürtikerin belirtileri sonuç olarak; 6 haftadan uzun süren belirtilerin olması, kaşıntının olması, gece uykuyu ve hayat kalitesini etkileyen belirtilerle seyreden bir durum olmasıdır.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Çocuklarda Kronik Ürtiker Nedir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak da bilinmektedir. Ani olarak ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık, plaklar şeklinde kızarıklıklar ve bazende anjioödem dediğimiz göz kapaklarında, el bileklerinde şişlikler nedeniyle yürümede bozukluk ve ağrının olduğu bir tablodur. 6 haftadan kısa sürdüğü zaman akut ürtiker, 6 haftadan uzun sürdüğü zaman kronik ürtiker adını almaktadır. Sonuç olarak; ürtiker belirtileri 6 haftadan uzun sürüyorsa buna kronik ürtiker denilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın