Çocuklarda soğuğa bağlı ürtiker

, ,

Soğuk Ürtikere Kaşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır.  Kurdeşen veya dabaz olarak da bilinir. Soğuğun temas ettiği bölgelerde oluşmasına da soğuğa bağlı ürtiker denilmektedir. Soğuğa bağlı ürtiker teşhisi konulmuşsa muhakkak soğuktan kaçınmak gerekir. Genelde bu durum bir kaç yıl sürmekte ve bazen de daha uzun sürebilmektedir. Soğuk havadan, soğuk sudan veya soğuk yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Çünkü soğuğun temas ettiği boğazda ve dilde şişliklere neden olabilmektedir. Vücutta da kurdeşen dediğimiz tabloya ve bazen de tansiyon düşmesi, nabızda artış gibi alerjik şok belirtilerine de neden olabildiği için soğuğa temastan kaçınmak önemlidir. Özellikle soğuk denizlerden ziyade daha sıcak denizlerde yüzmek önemlidir. Çünkü soğuk suda yüzmek alerjik şok belirtilerine neden olabilir. Ve yüzmeye gitmeden iki üç gün öncesinde ve yüzme boyunca antihistaminik tedavi koruyucu tedavi olarak kullanılabilir. Alerjik şok belirtileri geliştiği zaman ise müdahale edebilmek için epinefrin dediğimiz acil iğne tedavisi de yapılabilmesi için bu iğnenin yanında bulundurulmasında fayda vardır.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuk Ürtiker Teşhisi Nasıl Konulur?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Kurdeşen veya dabaz olarak da bilinmektedir. Bazen soğuğa bağlı oluşmaktadır ve soğuğun temas ettiği bölgelerde kaşıntı, kızarıklık ve bazen de ödemle kendini gösterebilmektedir. Tüm vücuda teması sonrasında da ortaya çıkabilmekte ve şuur kaybı, tansiyon düşmesi, nabız artması gibi alerjik şok belirtileriyle de kendini gösterebilmektedir. Genellikle aileler şuur kaybı , tansiyon düşmesi ve vücutta ortaya çıkan yaygın ürtiker plaklarından sonra doktora başvurmaktadır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, yani muayene bulgu ve öykü alındıktan sonra kesin teşhis buz küpü testiyle konulmaktadır. Buz küpü testi uygulanır ve kesin teşhisi veren bu testtir. Buz küp testi yeterli gelmediği durumlarda da ayırıcı tanı için altta yatan nedenlerden dolayı bazı kan tahlilleri yapılabilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuk Ürtiker için Neler Yapılmalıdır?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığı olup halk arasında kurdeşen ya da dabaz olarak da bilinmektedir. Soğuğa bağlı ürtiker, soğuğun temas ettiği bölgelerde kaşıntı, kızarıklık ve bazen de ödemle kendini gösteren bir tablodur. Soğuğa bağlı ürtiker gelişmişse, teşhis konulmuşsa soğuktan kaçınmak gerekir. Aynı zamanda soğuk havadan soğuk klimadan ve soğuk yiyeceklerden de kaçınmak lazım çünkü fazla soğuk yiyecekler alındığı zaman dilde veya boğazda şişmelere de neden olabilmektedir. Bunun dışında soğuk sularda yüzmemek de gerekir. Soğuk suda yüzülmesi ve bütün vücudun soğuk suya maruz kalması sonucu çocukta tansiyon düşmesine, bilinç bulanıklığına, şuur kaybına neden olabildiği gibi alerjik şoka da neden olabilmektedir. Bu nedenle önlem olarak çok fazla soğuk suya girmemek, soğuk suya girmeden iki üç gün öncesinde belki bir antihistaminik alarak koruyucu önlemler sağlanabilir ve yanımızda da her zaman acil iğnesi dediğimiz epinefrin iğnesinin bulundurulması böyle durumlarda faydalı olabilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuk Ürtikerin Zararları Nelerdir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Kurdeşen veya dabaz olarak da bilinir ve bazen de soğuğa bağlı ürtiker de gelişebilmektedir. Soğuğa bağlı ürtiker, Soğuğun temas ettiği bölgelerde veya soğuğun tüm vücuda temas ettiği durumlarda kendini gösteren bir tablodur. Soğuğa bağlı ürtiker olduğu zaman bazen önemli sonuçlara neden olabilmektedir. Özellikle soğuk suda yüzme bazen bilinç bulanıklığı, tansiyon düşmesine ve şuur kaybına  neden olabilmekte ve bunun sonucunda boğulmalara neden olabilmektedir. Onun için soğuğa bağlı ürtikeri olanların teşhisinin konulması ve bu teşhis sonunda da soğuğa maruziyetin azaltılması çok önemlidir. Aksi takdirde soğuk suyun tüm vücuda temas etmesiyle birlikte tansiyon düşmesi veya alerjik şok dediğimiz tabloyla karşı karşıya kalıp hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuk Ürtiker Risk Faktörleri Nelerdir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır ve bazen soğuğa bağlı ürtikerde ortaya çıkabilmektedir. Soğuğa bağlı ürtiker, soğuğun temas ettiği bölgelerde kaşıntı, kızarıklık ve bazende ödemle kendini gösteren bir tablodur. Soğuğa bağlı ürtikerin risk faktörlerinden en önemlisi genç yaşta olmaktır. Genelde çocuklarda ve genç yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında genetik faktörler de önemli bir etkendir. Eğer ailesel bir yatkınlık varsa bu da soğuğa bağlı ürtikerin risk faktörleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında özellikle hepatit gibi viral enfeksiyonlar da soğuğa bağlı ürtiker gelişmesine neden olmaktadır. Kanserler de bazen soğuğa karşı ürtikerin gelişmesine neden olabilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuk Ürtikerin Nedenleri Nelerdir?

Soğuğa bağlı ürtikerin kesin bir nedeni yoktur. Bazen altta yatan virüsler, geçirilen virütik enfeksiyonlar, hepatit gibi enfeksiyonlar soğuğa bağlı ürtikeri tetikleyebilmektedir. Bazen de kanser gibi durumlarda soğuğa bağlı ürtiker tetiklenebilmektedir. Aynı zamanda bu duruma genetik faktörler de sebep olabilmektedir ancak soğuğa bağlı ürtikerin kesin bir nedeni yoktur.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuğa Bağlı Ürtiker Belirtileri Nelerdir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Birçok nedeni vardır. Bazen soğuğa karşı da ürtiker gelişebilmektedir. Özellikle soğuğa bağlı ürtikerde, soğuğun temas ettiği bölgelerde kaşıntı, kızarıklık ve bu kızarıklığın da ortası kabarık etrafı kızarık şeklindedir ve basmakla solar, bu şekilde kendini gösterebilir. Ancak bu durum önemsenmediği için soğuğa bağlı ürtikerler genelde soğuk suda yüzme sonucu belirtilerle kendini göstermektedir çünkü yüzme sonucu bütün vücut soğuğa maruz kaldığı için daha ciddi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Şuur kaybı, bilinçte bulanıklık, tansiyon düşmesi, nabızda artma ve yaygın ürtiker plakları şeklinde kendini gösteren bir tablo sonucunda genellikle bir doktora başvuru olmaktadır. Sonuç olarak, soğuğun temas ettiği bölgelerde kaşıntı, kızarıklık veya ödem şeklinde kendini gösterebildiği gibi tüm vücudun soğuğa maruz kalmasıyla da tansiyonda düşme, bilinç bulanıklığı, nabızda artış, tüm vücutta plaklar ve kaşıntı şeklinde kendini gösteren belirtiler olabilmektedir. Soğuğa bağlı ürtiker bazen soğuk hava temasıyla da olabilmektedir. Genelde 4 derecenin altındaki su veya hava teması soğuğa bağlı ürtikeri tetikleyen önemli bir faktördür. Bazen 4 derecenin üzerindeki ısılarda bile soğuğa bağlı ürtiker tetiklenebilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

, ,

Soğuğa Bağlı Ürtiker Nedir?

Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Bu bazen kurdeşen ya da dabaz olarak da bilinmektedir. Ürtikerin çeşitli nedenleri vardır. Bazen soğuğa bağlı olarak da ürtiker tablosu ortaya çıkmaktadır. Soğuğun temas ettiği yerlerde kaşıntı, kızarıklık ve bu kızarıklığın ortası kabarık etrafı kızarık şeklinde ve basmakla solan bir kızarıklık oluşabilmektedir. Genellikle soğuk teması bazı küçük yerlerde olmuşsa fazla belirti olmamaktadır ancak soğuk suda yüzme gibi vücudun tamamının soğukla temas etmesi sonucu daha ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarak genelde kendini baş dönmesi, bilinç bulanıklığı gibi belirtilerin de eşlik ettiği vücutta kaşıntı kızarıklık şeklinde kendini gösteren bu duruma soğuğa bağlı ürtiker denilmektedir. Sonuç olarak soğuğun temas ettiği bölgelerde alerji, ürtiker gelişmesine soğuğa bağlı ürtiker denilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın