,

Kontakt Ürtiker (Temas Ürtikeri) Belirtileri Nelerdir?

Kontakt ürtiker belirtileri, gıdalar, koruyucular, parfümler, bitki ve hayvansal ürünler ve metaller gibi çeşitli bileşiklerin cilde teması sonrasında yaklaşık bir saat içinde görünür. Temas ürtiker immünolojik veya immünolojik olmayan yollarla kendini gösterebilir. Özellikle immünolojik yollarla ortaya çıkan kontakt ürtiker hayati tehlikeye yol açabilecek alerjik şok tablosunun habercisi olabilir. Etkilenen cilt bölgelerindeki belirti ve semptomları değerlendirecek olursak:

Temas ettiği yerde bölgesel yanma hissi, karıncalanma veya kaşıntı olur. Özellikle ellerde, lokalize veya yaygın kırmızı şişlikler veya kabarıklıklara neden olabilir. Kızarıklık ve şişmenin şiddeti değişkendir. Kendini hafif kızarıklık veya çok az şişlik gösteren lekelerden, gergin büyük şişlikler ile birlikte çok şiddetli kızarıklık şeklinde gösterebilir. Meyve veya diğer gıdalar temas ile ağız içinde veya dudaklarda şişliğe yol açabilirken daha ilerlerse yutkunma zorluğu veya nefes darlığına yol açabilecek şişliklere yol açabilir. Döküntüler genellikle başlangıçtan 24 saat içinde kendiliğinden düzelir. Deriden başka organlarda da çeşitli belirti ve semptomlar görülebilir. Bunlar deri dışı reaksiyonlar olarak karşımıza çıkar ve özellikle immünolojik yolla gelişen temas ürtikeri olan hastalarda görülme olasılığı daha yüksektir. Deri dışı reaksiyonların özellikleri arasında:

Akciğerlerde hırıltı (bronşiyal astım),

nefes darlığı

Burun akıntısı,

sulu gözler

Dudak şişmesi, boğaz ağrısı, yutma zorluğu

Mide bulantısı, kusma, ishal, karında kramp tarzında ağrı

Şiddetli anafilaktik şok (alerjik şok ) olarak karşımıza çıkabilir.

Temas ürtikeri için çeşitli evreleme yöntemleri kullanılır. Evreleme temas ürtikerin şiddetine göre aşağıdaki gibi yapılır.

Temas ürtikerleri ister immünolojik yoldan isterse nonimmünolojik yoldan olsun ciddi şikayetler olarak karşımızı çıkabilir, deri dışındaki organlarda anafilaktik veya anafilaktoid şok gibi ciddi reaksiyonlarla kendini gösterebilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir