Çocuklarda kronik ürtiker

Kronik ürtiker yani 6 haftadan uzun süren ürtiker durumunda alerji uzmanına gidilmelidir. Kronik ürtikerin birçok nedeni olabildiği için ve bu konuda özel eğitim gerektiği için alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi çok önemlidir. Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları tarafından, 18 yaşından büyüklerin ise yetişkin alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi gerekir. Çünkü alerji uzmanları alerjik hastalıklar için özel eğitim almış ve bu eğitimleri sonunda alerji uzmanı diplomasına sahip olan doktorlardır. Bu yüzden kronik ürtiker tedavisi bu doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Ürtikeriniz varsa ve aşağıdaki gibi kronik ürtiker belirtileri mevcutsa;

– Şiddetli kaşıntı,

– Tedaviye cevap vermeyen kurdeşen,

– Bir kaç gün boyunca geçmeyen kurdeşeniniz varsa bir doktora başvurmalısınız.

Ayrıca;

– Baş dönmesi, sersemlik,

– Şiddetli göğüs sıkışması veya nefes almada zorluk,

– Dilde veya boğazda şişme hissi varsa acilen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Tekrarlayan akut ürtiker veya 6 haftadan uzun süren kronik ürtiker durumunda alerji uzmanı başvurulmasında fayda vardır. Çünkü bu alerji uzmanları alerji hastalıkları konusunda eğitim alan uzmanlardır.

Kronik ürtiker hayat kalitesini düşüren, rahatsız edici, uyku ve diğer günlük aktiviteleri etkileyen belirtilerle kendini göstermektedir.

– Genellikle yüzde, gövdede, kollarda veya bacaklarda görülen kırmızı ya da beyaz kabarcıklar grubu,

– Bu kabarcıkların hastalığın gidişatına göre boyutu değişebilmesi, şekli değişebilmesi, birden çoğalıp birden azalabilmesi,

– Şiddetli olabilen kaşıntılar,

– Özellikle boğazda, göz çevresinde, yanaklarda, dudaklarda, ellerde, ayaklarda ve genital bölgelerde acı ve yanmaya neden olan şişme,

– Sıcak, egzersiz veya stres gibi tetikleyicilerle birlikte belirtilerin şiddetlenmesi,

– Belirtilerin önceden tahmin edilemeyecek şekilde bazen aylar yıllar sürerek sık sık kendini tekrarlaması şeklinde görülmektedir.

Ürtiker, kaşıntılı, ciltten kabarık plaklar şeklinde kızarıklıklar olarak kendini gösteren bazen de ödem gelişen cildin alerjik hastalığıdır. Kronik ürtiker ürtiker hastalığının 6 haftadan fazla sürmesi veya aylar, yıllar içerisinde sürekli olarak kendini yenilemesi durumudur. Kronik ürtiker genellikle hayati risk taşıyan bir hastalık değildir. Ancak çok rahatsız edici olabilir ve uyku ve diğer günlük aktiviteleri engelleyebilir.