Ürtiker Nasıl Oluşur

Ürtiker Nasıl Oluşur? Kaşıntılı, ciltten kabarık plaklar şeklinde kızarıklıklar olarak kendini gösteren bazen de ödemin eşik ettiği cildin alerjik hastalığıdır. İmmünolojik veya immünolojik olmayan çeşitli nedenler sonucu ciltteki mast hücresi dediğimiz hücrelerden histamin ve çeşitli kimyasal maddeler salınır. Bu salınan kimyasal maddeler ciltte kaşıntıya ve ciltten kabarık plaklar şeklinde kızarıklıklara neden olur. Ayrıca bu kimyasallar cildin yüzeyindeki küçük kan damarlarından sıvı sızmasına neden olarak ödem dediğimiz şişliğe neden olur.  

Kurdeşen (Ürtiker) nasıl oluşur?

İmmünolojik veya immünolojik olmayan çeşitli nedenler sonucu ciltteki mast hücresi dediğimiz hücrelerden histamin ve çeşitli kimyasal maddeler salınır. Bu salınan kimyasal maddeler ciltte kaşıntıya ve ciltte kabarık plaklar şeklinde kızarıklıklara neden olur. Ayrıca bu kimyasallar cildin yüzeyindeki küçük kan damarlarından sıvı sızmasına neden olarak ödem dediğimiz şişliğe neden olur.

Kurdeşen nedenleri nelerdir?

Kurdeşen bir çok nedene bağlı gelişebilir. Bir uyaranla gelişmiyorsa spontan kurdeşen dediğimiz kendi kendine ortaya çıkan ürtiker adını alır. Spontan ürtikerlerin yarısının nedeni bilinmediği için nedeni bilinmeyen ürtiker dediğimiz idiyopatik kurdeşen adını almaktadır.

Spontan kurdeşen (ürtiker) 6 haftadan kısa sürede düzeliyorsa akut kurdeşen (ürtiker), 6 haftadan uzun sürüyorsa kronik kurdeşen (ürtiker) adını almaktadır.

Kurdeşen eğer bir uyuranla ortaya çıkıyor ve bu uyaran fiziksel bir uyaransa fiziksel uyaranlarla tetiklenen kurdeşen adını alır. Fiziksel olmayan uyaranlarla ortaya çıkıyorsa da fiziksel olmayan uyaranlarla tetiklenen kurdeşen adını alır.

Ürtikerde mast hücrelerinin uyarılması

Uyaranlarla ortaya çıkan kurdeşende ciltteki mast hücrelerinden histamin ve diğer kimyasallar doğrudan salınmaktadır. İmmünolojik nedenli olanlar ise immünolojik mekanizmalar sonucu mast hücresinden histamine ve kimyasal maddeler salınmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir