Sıcağa bağlı ürtikeri tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yoktur. Ancak belirtileri rahatlatan çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu amaçla antihistaminikler verilebilir. Doktorunuz size en iyi tedavi planını hastalığın ciddiyetine göre düzenlemektedir.

Sıcağa bağlı ürtiker teşhisi sıcak tüp testi veya sıcak su torbası ile konulur. Bazı durumlarda altta yatan bir hastalığı teşhis veya ayırıcı tanı için başka testler yapılabilir.

Aile hekiminize başvurduysanız ve sıcağa bağlı ürtiker olan kişi 18 yaşından küçükse çocuk alerji uzmanı; 18 yaşından büyükse yetişkin alerji uzmanına yönlendirecektir. Doktora gitmeden önce hangi ilaçları ne kadar süreyle kullanmamak gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır. Daha önce yapılmış kan tetkiklerinizi de yanınızda getirmeyi unutmayın.

Sıcak bir cisimle temas eden yerde cilt reaksiyonu yani ürtikeSr gelişiyorsa doktora gidilmelidir.

Sıcağa bağlı ürtiker belirtileri, sıcağa maruz kalınan yerlerde birkaç dakika içinde ortaya çıkan kızarık ve kaşıntılı plaklardır. Belirtiler sıcağa maruz kalan yerle sınırlı kalır. Belirtiler birkaç saat içinde düzelir.

Sıcağa bağlı ürtiker sıcak cisimlerle gelişen cilt reaksiyonudur. Sıcakla temas edildiği zaman kızarıklık, kaşıntı veya yanma şeklinde kendini gösteren ürtiker dediğimiz kurdeşen tablosu ortaya çıkar.

Ürtikerin diğer tiplerine göre daha az görülür. Sıcağa bağlı ürtiker belirtileri varsa bir alerji doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bunun için doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanı ve 18 yaşından büyüklerde yetişkin alerji uzmanlarının değerlendirilmesinde fayda vardır. Sıcağa bağlı ürtikerin tedavisi antihistaminik ilaçlardır.